KOMPLEKSOWA OBSLUGA CZYLI WSZYSTKO DLA DOBRA KLIENTA
Od 1 stycznia 2009 r. świadectwo charakterystyki energetycznej jest obowiązkowe dla wszystkich nowopowstałych nieruchomości oraz używanych, wprowadzanych do obrotu (sprzedawanych lub wynajmowanych), a także dla budynku, gdy w wyniku przebudowy lub remontu uległa zmianie jego charakterystyka energetyczna.
Co to jest świadectwo energetyczne (certyfikat energetyczny)?
Świadectwo energetyczne to dokument, który musi posiadać każdy budynek oddawany do użytkowania, a także każdy budynek lub lokal sprzedawany albo wynajmowany. Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku należy dołączyć do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie.
Świadectwo (zwane również certyfikatem) należy przekazać nabywcy w przypadku przeniesienia własności budynku lub lokalu oraz zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Należy go również udostępnić najemcy budynku lub lokalu.
Obowiązek oceny charakterystyki energetycznej budynków w formie świadectwa energetycznego zapisany jest w ustawie Prawo budowlane. Ostatnia nowelizacja ustawy nałożyła na właścicieli i zarządców budynków nowy obowiązek. W przypadku budynków zasilanych z sieci ciepłowniczej lub budynków z instalacją centralnego ogrzewania właściciel lub zarządca budynku ma obowiązek uzyskania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku i przekazania jego kopii nieodpłatnie właścicielowi lokalu mieszkalnego lub osobie, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia złożenia przez niego wniosku w tej sprawie
Certyfikat energetyczny pełni zasadniczą rolę w systemie oceny charakterystyki energetycznej budynku. Jest dokumentem określającym jakość budynku czy mieszkania z punktu widzenia zużycia energii. Z zużycia energii wynikają ponoszone z miesiąca na miesiąc i z roku na rok koszty. Certyfikacja ma na celu zmniejszenie wydatków na eksploatację budynków, a w dłuższej perspektywie wpłynie na globalne zmniejszenie zużycia energii, tym samym na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.
Czy każdy budynek musi mieć świadectwo energetyczne?
W świetle przepisów Dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków oraz przepisów ustawy z dnia 19 września 2007 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane (Dz.U Nr 191, poz. 1373), które w omawianym zakresie wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2009 r., certyfikat energetyczny powinien posiadać każdy budynek zarówno nowy, jak i istniejący.
Powyższe wynika jednoznacznie z art. 5 ust. 3 ww. ustawy, zgodnie z którym dla każdego budynku oddawanego do użytkowania oraz budynku podlegającego zbyciu lub wynajmowi powinna być ustalona, w formie świadectwa, jego charakterystyka energetyczna, określająca wielkość energii wyrażoną w kWh/m2/rok niezbędnej do zaspokojenia różnych potrzeb związanych z użytkowaniem budynku.
Wyjątek od określonej zasady wynika z art. 5 ust. 7 ww. ustawy, zgodnie z którym świadectwa charakterystyki energetycznej budynku nie sporządza się dla budynków:
1) podlegających ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami,
2) używanych jako miejsca kultu i do działalności religijnej,
3) przeznaczonych do użytkowania w czasie nie dłuższym niż 2 lata,
4) niemieszkalnych służących gospodarce rolnej,
5) przemysłowych i gospodarczych o zapotrzebowaniu na energię nie większym niż 50 kWh/m2/rok,
6) mieszkalnych przeznaczonych do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku,
7) wolno stojących o powierzchni użytkowej poniżej 50 m2.
W świetle powyższego sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej wymagają wszystkie budynki nowe i istniejące (w tym budynki przeznaczone na wynajem) z wyjątkiem budynków wymienionych powyżej w pkt 1-7.
Do sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej (ŚCHE) niezbędne są następujące dokumenty:
1. projekt architektoniczno–budowlany (ze zmianami z inwentaryzacji powykonawczej),
2. projekt instalacji c.o. i c.w.u.,
3. projekt instalacji wentylacyjnej (tylko przy wentylacji mechanicznej),
4. projekt instalacyjny klimatyzacji (jeśli występuje),
5. projekt oświetlenia wbudowanego (tylko dla budynków użyteczności publicznej),
6. dokumentacja innych systemów i urządzeń zainstalowanych w budynku (np. kolektorów słonecznych, dodatkowych
systemów ogrzewania, gruntowy wymiennik ciepła i in.).
Jeśli budynek nie posiada wyżej wymienionej dokumentacji lub w budynku istnieją duże niezgodności pomiędzy istniejącą dokumentacją, a stanem rzeczywistym, ŚCHE może być sporządzone tylko i wyłącznie na podstawie inwentaryzacji techniczno-budowlanej obiektu.
Inwentaryzacja nie wchodzi w zakres czynności objętych sporządzeniem ŚCHE, a jej koszt jest uzgadniany niezależnie od ceny świadectwa.
Do świadectwa (na życzenie klienta za dodatkową opłatą) możemy dołączyć zdjęcie termowizyjne wraz z raportami.